بدون مصرف استروئید نیز می توان قهرمان شد!

در صورتی می توان این گفته را تایید کرد که تست های کنترل دوپینگ در مورد تمام مسابقاتی که به اعطای حکم و مدال قهرمانی منجر می شود با وسواس تمام به اجرا در می آمد و این قبیل تست ها نیز در عین حال قدرت کشف و ردیابی تمامی انواع داروها و مواد شیمیایی غیر مجاز شناخته شده و شناخته نشده موجود در بدن ورزشکاران را می داشت.
این در حالی است که بسیاری از مسابقاتی که بیشتر نیز در داخل کشور انجام می گیرند مشمول تست دوپینگ نبوده و یا در صورت گرفته شدن نمونه از ورزشکارها نیز تست های واقعی کنترل دوپینگ که بیشتر در خارج از کشور نیز انجام می شود در مورد نمونه های گرفته شده اعمال نمی شود.
از این گذشته داروهای ممنوعه پس از مدتی از بدن ورزشکار خارج شده و دیگر در تست های کنترل دوپینگ قابل ردیابی نیستند در حالی که تاثیرات آنها بر قدرت و بر حجم عضلانی در صورتی که تمرینات بدنی ورزشکار در سطح خوب و مطلوبی باشد حتی تا مدتها پس از قطع مصرف دارو و حتی تا مدت ها پس از غیر قابل ردیابی شدن دارو در بدن نیز ماندگاری دارد.
با این وجود داروهایی نیز وجود دارند که مصرف آنها در تست های کنترل دوپینگ قابل ردیابی نبوده و ورزشکاران به راحتی و در سطح گسترده ای از آنها برای بالا بردن غیر طبیعی و غیر مجاز قدرت و حجم عضلانی خود استفاده می کنند و همین مسئله نیز سلامت رقابت ها را به شدت زیر سوال برده و به خطر می اندازد.
بدون دارو هم می توان قهرمانی را تجربه کرد اما در صورتی که خود ورزشکاران به این نکته اخلاقی رسیده باشند که مصرف دارو و مواد شیمیایی ممنوعه در ورزش علاوه بر اینکه به سلامت جسمی و روحی آنها لطمه می زند بلکه سلامت رقابت ها را نیز به خطر می اندازد.
اما همانگونه که خود نیز می دانید مصرف دارو و مخصوصاً استروئیدها در سطح بین المللی در ورزش های قدرتی و مخصوصاً در پرورش اندام بسیار معمول بوده و در کشورهای جهان سوم و مخصوصاً ایران نیز مصرف انواع قلابی و بی کیفیت این داروها بیداد می کند. در شرایطی که بسیاری از ورزشکاران رشته پرورش اندام با مصرف انواع و اقسام داروهای کشنده و خطرناک نیمه اصل و قلابی در کمتر از یک سال خود را برای شرکت در مسابقات رسمی آماده می کنند و در این بین کسی به سلامت مسابقات و به تندرستی خود اهمیتی نمی دهد آیا بازهم می توان ادعا نمود که در این شرایط می توان بدون دارو و استروئید نیز قهرمان شد.
سرنگ های مصرف شده که در دستشویی های محل برگزاری حتی مسابقات بین شهرستانی! در کشور به مقدارهای باور نکردنی یافت شده و حاکی از تزریق های وحشتناک و بی حساب و کتاب ورزشکاران می کند حاکی از این است که امروزه دوپینگ در سطح وحشتناکی در این ورزش شیوع پیدا کرده است و در این شرایط به جرات می توان گفت که بدون مصرف دارو و استروئید اندیشیدن به قهرمانی چیزی بیش از رویا پردازی و خیالبافی نخواهد بود.
هدف ما از پرداختن به این حقیقت تلخ و گزنده که در برخی موارد برخی از افراد آن را کتمان می کنیم تشویق ورزشکاران به مصرف دارو نیست بلکه تاکیدی بر این حقیقت است که در شرایطی که بدون دارو نمی توان به قهرمانی اندیشید چه بهتر که فکر قهرمانی را از سر بیرون کرده و تنها و تنها برای سلامت و تندرستی خود ورزش کنیم.
قهرمانی و حکم و مدالی که به قیمت از دست رفتن سلامت جسمی و روحی به دست می آید نه تنها ستودنی و قابل احترام نیست بلکه حتی به قولی می توان گفت که از چاله در آمدن و در چاه افتادن است.
در بین کسانی که برای ملاقات حضوری با من با تحمل زحمت فراوان ترافیک و گرما و غیره به نمایشگاه کتاب مراجعه کرده بودند مادران و پدرانی بودند که نه برای طلب دوره و نه برای پرسیدن دستور مصرف داروها و استروئیدها که به دلیل نگرانی شدیدی از تاثیرات منفی داروها و استروئیدهایی که فرزندان نوجوان شان به دستور و به تجویز دکتر جکول های برره پرورش اندام ایران مصرف می کنند داشتند آمده بودند! پسر بچه های 14 ساله ای که دستور مصرف روزانه 3 عدد اکسی متولون را دریافت می کنند و دختر بچه های 16 ساله ای که برای رسیدن به لاغری واقعی توصیه به مصرف کلن بوترول و توصیه به مصرف همزمان 3 نوع چربی سوز می شدند! البته بودند کسانی که به دنبال راه حلی برای درمان و از بین بردن عارضه نوک سینه خود می گشتند و سر از نمایشگاه کتاب درآورده بودند و افسوس که این افراد باید به جای من باید دکتر جراح و به اطاق عمل مراجعه کنند و بس!
امروزه علاوه بر استروئیدها که تضمینی و اعتمادی به اصل بودنشان نیست حتی مکمل هایی که در برخی موارد به نام مکمل های ساخت کمپانی های معتبر دنیا به ورزشکاران فروخته می شود نیز دست کمی از استروئیدها نداشته است به طوری که حتی برخی از ورزشکاران سطوح ملی با مصرف این قبیل فرآورده ها که قاعدتاً باید طبیعی و مجاز باشند با مثبت شدن تست های کنترل دوپینگ روبرو شده اند. مکمل های این چنینی که روزگاری در ایران بازار مکمل را اشباع کرده بودند به صورتی تقلبی در داخل ایران تولید می شدند و تولید کنندگان برای تاثیر بیشتر این قبیل فرآورده های دست ساز و بی مصرف حتی از افزودن داروهای تاریخ مصرف گذشته ای که به رایگان از داروخانه ها تهیه می کردند نیز نمی گذشتند.
بگذریم! گفته می شود که تاریخچه مصرف استروئیدها به سال 1940 میلادی بر می گردد اما حقیقت این است که حتی پیش از این تاریخ نیز انسان از هورمون تستوسترون به منظور اهداف درمانی و ورزشی استفاده هایی کرده است.
گفته می شود که تیم وزنه برداری شوروی سابق در دهه 50 از قرص های متیل تستوسترون برای افزودن بر رکورد اعضای خود بهره می گرفته است! زمانی که افزایش ناگهانی رکورد روس ها در رقابت های ورزشی حیرت و تعجب مربیان و ورزشکاران دیگر کشورها را موجب می شود این کشورها به دنبال دلیل این تغییر ناگهانی به این واقعیت می رسند که روس ها از تستوسترون خوراکی استفاده می کرده اند و به دنبال همین کشف نیز تحقیقات پزشکان و داروسازان این کشورها منجر به تولید و تهیه دیانابول می گردد که آنهم استروئیدی خوراکی بود.
در مورد استروئیدها و همین طور هم استروئیدهای خوراکی در این ستون به تفصیل صحبت کرده ایم و به همین دلیل نیز از تکرار مکررات خودداری می کنیم و به عوارض جانبی و خطرات مصرف طولانی مدت استروئیدهای خوراکی که در بسیاری از موارد نیز از آن غفلت شده و یا جدی گرفته نمی شود می پردازیم.

تبعات منفی و عوارض جانبی

همانوگه که می دانید استروئیدهای خوراکی بر خلاف استروئیدهای تزریقی مرحله اول کبدی را پشت سر نمی گذارند. داروسازان و پزشکان با تغییراتی که در ساختمان شیمیایی استروئیدهای خوراکی همانند دیانابول اعمال کرده اند امکان جذب این دارو از طریق سیستم گوارش را فراهم کرده اند. این به این معنی است که استروئیدهای خوراکی فشار بیشتری بر سیستم کبدی و صفراوی آدمی وارد می کنند.
بنابراین می توان انتظار داشت که این داروها در قیاس با داروهای تزریقی صدمات بیشتری را بر کبد و بر کلیه ها وارد کنند. مصرف این دسته از استروئیدها گذشته از اینکه موجب بروز ناراحتی های گوارشی شده و موجب بر هم ریختن تعادل معده آدمی می شود اما در برخی موارد تاثیرات بهتر و سریع تری از استروئیدهای تزریقی داشته است.
به دلیل اینکه عوارض مثبت و همین طور هم منفی استروئیدهای خوراکی در کوتاه مدت بروز می کند می توان گفت که با بروز عوارض جانبی منفی همانند خشونت صدا و غیره به راحتی می توان دارو را قطع کرد این در حالی است که استروئیدهای تزریقی معمولا در طولانی مدت اثر کرده و اثر آن نیز مدت ها در بدن باقی می ماند و به همین علت نیز حتی در صورت بروز عوارض جانبی منفی و به دلیل اینکه اثر داروی تزریقی تا مدت ها در بدن باقی می ماند قطع مصرف نیز کمک چندانی به بهبود وضعیت نخواهد کرد.
به همین دلیل نیز گفته می شود زنان که در برابر عوارض جانبی استروئیدها آسیب پذیرتر نیز هستند ترجیحاً باید به جای استروئیدهای تزریقی از استروئیدهای خوراکی استفاده کنند. البته این گفته که نقل قولی از متخصصین خارجی است به این معنی نیست که ما مصرف استروئید برای زنان را نیز مجاز بدانیم. زنان و مردانی که به سلامت و تندرستی خود اهمیت می دهند تحت هیچ شرایطی برای افزودن بر قدرت و حجم عضلانی خود نباید از استروئیدها و دیگر داروهای ممنوعه در ورزش استفاده کنند.
استروئیدهای خوراکی از این جهت که در قیاس با استروئیدهای تزریقی سریع تر از بدن آدمی دفع شده و در تست های کنترل دوپینگ نیز غیر قابل ردیابی می شوند امروزه حائز اهمیت فراوانی شده اند.
تزریق یک عدد آمپول ناندرولون حتی در برخی موارد تا 18 ماه بعد نیز در تست های کنترل دوپینگ قابل ردیابی است اما این در حالی است که مصرف روزانه 25 میلی گرم در روز از نمونه های اصلی و واقعی استروئید خوراکی دیانابول و ادامه دوره تا 4 هفته علیرغم اینکه تاثیر بسیار خوبی بر افزایش قدرت و حجم عضلانی خواهد داشت اما تنها 7 روز پس از قطع دارو در تست های کنترل دوپینگ غیر قابل ردیابی می گردد.
به این مهم توجه داشته باشید که هدف از درج این مطالب در این مقاله توصیه و تشویق خوانندگان به مصرف استروئیدهای خوراکی نیست. با یادآوری این نکته به این مهم می رسیم که در طی سال های گذشته استروئیدهای خوراکی متعددی مورد استفاده ورزشکاران رشته های قدرتی قرار گرفته و تاثیرات مهمی نیز از مصرف آنها حاصل شده است که در این قسمت به گوشه ای از آنها اشاره می کنیم:

· دیانابول، صد البته منظور این مقاله از دیانابول داروهای از بیخ قلابی و بی مصرفی نیست که در داخل ایران و یا در کشورهای درپیت همانند تایلند و کشورهای اروپای شرقی و در جمهوری های درپیت تر تازه استقلال یافته شوروی سابق همانند اوکراین و ... که خبری از نظارت در آنها نیست تولید می شوند. چندی قبل که به علت ضربه مغزی شدید در بیمارستانی در تهران در اتاق بیماران بدحال منتظر عزرائیل بودم تا از محنت بودن و از تهمت هستی رهایم کند یکی از کسانی که در همان اتاق با مرگ دست به گریبان بود و دست آخر هم از این مهلکه نجات نیافت، بیماری بود که در اثر مصرف *****ات الکلی قلابی تولید شده در داخل ابتدا بینایی خود را از دست داد و سپس هم تا جایی که به خاطر دارم جان باخت. هدف از یادآوری این خاطرات تلخ رسیدن به این مهم بود که مصرف نمونه های قلابی در برخی موارد عملاً با اقدام به خود کشی تفاوت چندانی نمی کند.
· آنادرول 50 که در داخل ایران به اسم اکسی متولون نیز شناخته می شود و بسیار نیز پر مصرف بودن است.
· هالوتستین که در برخی کشورها به نام فلوئو اکسی مسترون نیز نامیده می شود.
· آناوار که در برخی کشورها به نام اکساندرولون نیز نامیده می شود.
· پریموبولان که در برخی کشورها به نام متونولون استات نیز معروف شده است.
· وینسترول که آن را به نام استانازولول نیز می شناسید.
· متیل تستسوسترون که در داخل ایرانی نیز تولید می شد.
· ماکسی بولین.

در بین داروهای یاد شده هالوتستین و آنادرول 50 بیشترین عارضه جانبی را داشته و تقریباً می توان گفت که مضرترین داروهای موجود در این لیست هستند. متیل تسوسترون و دیانابول نیز در مقام های بعدی قرار دارند. وینسترول و ماکسی بولین به دلیل خواص آندروژنی نسبتاً پایینی که دارند مورد استفاده زنان ورزشکار نیز قرار می گیرند و به نظر می رسد که در مورد مردان چندان کارایی نداشته باشند.
افسار گسیختگی و برداشت حیوانی و بی شرمانه از آزادی، امروزه موجب شده است تا جوامع اروپایی و جامعه آمریکا با بیماری کشنده ای موسوم به ایدز رو در رو شود که این بیماری امروزه در کشورهای فقیر آفریقایی نیز شیوع پیدا کرده و همه روزه جان هزاران نفر را از آنها می گیرد. این بیماری و دیگر بیماری هایی که لزومی به اشاره نام آنها نیست با منفی شدن بالانس نیتروژن در بدن همراه بوده و در بسیاری از موارد منجر به از دست رفتن حجم عضلانی می شود. بیماری ایدز علاوه بر تضعیف شدید سیستم ایمنی بدن موجب آتروفی شدن عضلات نیز می شود.
در این شرایط نیز پزشکان از استروئیدها برای مثبت کردن بالانس نیتروژن و یا دست کم برای کاستن از شدت بالانس منفی نیتروژن استفاده های موفقی کرده و می کنند.
استفاده از استروئیدها برای درمان و یا برای کم کردن از تبعات منفی آلودگی انسان به چنین ویروس هایی را می توان قانونی و معقول دانست اما استفاده از دزهای بسیار بالای استروئیدها برای افزودن بر حجم و قدرت عضلانی به دلیل اینکه اصولاً با از بین رفتن سلامت و تندرستی فرد همراه است تحت هیچ شرایطی قابل قبول و قابل تایید نیست.
استروئیدها اصولا برای درمان بیماری های بشر ساخته و تولید شده اند این در حالی است کسانی که برای افزودن بر حجم و قدرت عضلانی خود تمرین می کنند نه تنها بیمار نیستند بلکه در سلامتی و تندرستی حتی یک سر و گردن از بقیه نیز بالاتر هستند.
با وجود اینکه در مورد عوارض جانبی استروئیدها بارها و بارها صحبت کرده ایم اما در این قسمت از مقاله نیز به حکم وظیفه ای که بر دوش خود احساس می کنیم به مواردی از مهم ترین عوارض جانبی استروئیدها اشاره می کنیم:
· افزایش تری گلیسرید و افزایش کلسترول مضر موجود در خون که خطر سکته های قلبی و دیگر بیماری های قلبی و عروقی را در سنین کهولت بالا می برد.
· کاهش کلسترول مفید موجود در خون که با افت شدید ترشح طبیعی تستوسترون و دیگر هورمون های اساسی در بدن همراه خواهد بود.
· آکنه و جوش های شدید پوستی که نشان از بر هم خوردن تعادل هورمون های کبدی دارد.
· کاهش حجم و کوچک شدن بیــضه ها که به از بین رفتن قوای مردانه منجر می شود.
· بزرگ شدن غیر طبیعی و دردناک غده پروستات که با درد و سوزش شدید در هنگام دفع ادرار همراه بوده و در برخی موارد نیز با سرطانی شدن پروستات فرد را به کام مرگ میی کشاند.
· تجمع توده چربی در نوک سینه های مردان که از آن به نام عارضه نوک سینه نیز نام برده می شود.
· بزرگ شدن کلیتوریس و تحریکات جنســی غیر طبیعی در زنان
· طاسی سر و ریزش مو در زنان و مردان
· افزایش رشد موهای زاید مخصوصاً در بدن زنان
· کلفتی و خشونت صدا در مردان و زنان همانگونه که در بسیاری از قهرمانان می بینید.
· افزایش میل و قوای جنســی در اولین روزهای مصرف و کاهش شدید میل جنســی در طولانی مدت
· کاهش تعداد اسپرم در مردان و عقیمی همانگونه که در کشور ما در بین ورزشکاران سالخورده شایع و معمول است.
· بر هم خوردن تعادل الکترولیتی در بدن
· کاهش و یا افزایش غیر طبیعی اشتها
· سر دردهای خفیف و شدید
· اضطراب و دیگر بیماری های روانی که چندان نیز جدی گرفته نمی شوند.
· افزایش فشار خون
· پرخاشگری که نمونه هایی از آنها را در بین قهرمانان دوپینگی کشور دیده و خواهید دید.
· زردی و یرقان که در اثر ایجاد اختلال در کبد آدمی دیده می شود.
· بر هم خوردن تعادل هورمون های کبدی که در سطح گسترده ای در بین ورزشکاران ایرانی دیده می شود.
· دفع پروتئین از طریق ادرار
· سرطان در مورد کسانی که مستعد ابتلا به آن باشند.
· و در نهایت عوارض جانبی روانی که بارها و بارها به آنها اشاره کرده ایم.
البته موارد یاد شده تنها و تنها برای داروها و استروئیدهای تولید شده در کمپانی های معتبر و جهانی پیش بینی شده است این در حالی است که داروها و استروئیدها از بیخ قلابی که معمولا به شکل ویال در داخل تولید شده و یا به فرم های مختلف در دیگر کشورها تولید شده و از طریق مرزها وارد کشور می شوند عوارض جانبی به مراتب کشنده تر و غیر قابل پیش بینی تر را موجب شده و می شوند.
به این مهم نیز توجه داشته باشید که حتی تولیدات اصلی برخی کشورها که در دارو سازی در سطح جهانی حرفی برای گفتن نداشته و تنها و تنها برای رسیدن به منافع اقتصادی اقدام به تولید استروئید و دیگر داروهای پر مصرف در ورزش می کنند و تولیدات آنها نیز به طور زیر زمینی و در سطح گسترده ای وارد کشور می شود دست کمی از اجناس قلابی نداشته و چندان قابل اطمینان و اعتماد نخواهد بود.

شواهد پزشکی

علیرغم اینکه عوارض جانبی شدید و کشنده ای به استروئیدها ربط داده شده است اما با این وجود مصرف این داروها در بین ورزشکاران ادامه داشته و امروزه به مرز نگران کننده ای رسیده است.
تحقیق در زمینه عوارض جانبی و پیامدهای منفی استفاده از استروئیدها سابقه طولانی داشته است. تحقیقی که در سال 1975 بر روی ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می کرده اند انجام شده 12 مورد سرطان را به اثبات رسانده است.
مواردی نیز ثبت شده است کسانی که حتی در موارد پزشکی و یا ورزشی از این دارو ها استفاده کرده اند طعم و مزه تلخ مرگ را چشیده اند. برای مثال جوان 20 ساله ای که 10 تحت درمان با داروی آنادرول 50 که در ایران اکسی متولون نامیده شده و به فراوانی نیز تجویز و مصرف می شود قرار گرفته بود به سرطان کبد مبتلا شده و در گذشته است.
بیماری هم که روزانه 300 میلی گرم از این دارو را در مدت 9 ماه مصرف کرده بود دچار بیماری کشنده سرطان خون شده بود. بیمار دیگری هم که به دلیل کم کاری **** ها تحت درمان با داروی متیل تستسوترون قرار داشت با دزهای توصیه شده پزشکی که مصرف کرده بود دچار سرطان شده بود.
این در حالی است که موارد یاد شده همه و همه زیر نظر پزشک و تنها برای درمان بیماری های خود از استروئیدها بهره می گرفته اند و تحت معالجه بوده و مدام نیز مورد آزمایش قرار می گرفته اند حال خود تصور کنید کسانی که سر خود و یا به تجویز دکتر جکول ها و بوفه دارها و غیره اقدام به مصرف افسار گسیخته استروئیدها با دزهای دیوانه کننده می کنند تا چه اندازه می توانند در معرض خطر مرگ قرار داشته باشند؟!
پزشکانی که تاثیر داروهای استروئیدی بر بیماران را مورد بررسی قرار داده اند همچنین به این نکته اشاره دارند که مصرف طولانی مدت مخصوصاً نوع خوراکی این داروها با بروز تومورهای کبدی خوش خیم نیز همراه می شود که این تومورها به مرور زمان و با ادامه مصرف دارو می توانند به تومورهای بد خیم بدل شده و به زندگی فرد خاتمه دهند.
دکتر «باب گلدمن» در کتاب خود که به نام «مرگ در رختکن» نامگذاری شده است در مورد نمونه هایی از مرگ و میرهای ناشی از مصرف استروئیدها در ورزش اشاره می کند. «Daniel Baroudi» بدنسازی که خودسرانه و در حدود 5 الی 7 سال از داروهای استروئیدی برای تشدید فرایند عضله سازی در بدن خود استفاده کرده بود و در نهایت نیز با سرطان کبد از چرخه مسابقات و ایضاً نیز از چرخه زندگی خارج شد.
در سال 1985 یکی دیگر از ورزشکاران مطرح رشته پرورش اندام به نام «William Loomis» در اثر تومور کبدی پیدا شده در بدنش در بیمارستان بستری شد. این ورزشکار در ابتدا تحت نظر پزشک دارو مصرف کرده بود اما در نهایت بدون توجه به هشدار پزشک مصرف اکسی متولون را تا 2 سال ادامه داده بود! این فرد علیرغم اینکه مدام مورد آزمایشات خون قرار می گرفت اما به دلیل اینکه تومور و سرطان کبد در آن زمان با آزمایشات خون قابل کشف نبود از وجود تومور در کبد کسی خبردار نبود. زمانی که تومور موجود کبد وی کشف شد پزشکان بلافاصله وی را تحت عمل جراحی قرار دادند و دو سوم از کبد وی را برداشتند. این فرد اگر چه امروز زنده است اما بین نفس کشیدنی که عموم از آن به نام زندگی یاد می کنند و زندگی واقعی تفاوت عمیقی وجود دارد که تنها بیمارانی که زندگی را با دارو درمان ادمه می دهند مفهوم و معنی دقیق آن را می توانند درک کنند و بس!

استروئیدهای پر مصرف

همانگونه که خوانندگان به یاد دارند در این ستون در مورد استروئیدها اعم از استروئیدهای خوراکی تزریقی به تفصیل صحبت کرده ایم اما به دلیل اینکه در مورد نمونه های اصلی این داروها و نمونه های موجود در بازار دارویی ایران که یا از بیخ قلابی بوده و یا در کشورهایی که تولیدات اصلشان دست کمی از قلابی ندارد تولید و به صورت زیر زمینی وارد کشور می شود ابهاماتی در ذهن خواندگان شکل گرفته بود و برخی از داروفروشان نیز برای رسیدن به سود بیشتر به این قبیل ابهامات دامن می زنند در این قسمت از مقاله علاوه بر اینکه به اسامی تعدادی از استروئیدهای پر مصرف در ورزش های قدرتی اشاره ای می کنیم بلکه معتبر ترین نمونه ها و معتبر ترین تولید کنندگان این نمونه ها را نیز ذکر می کنیم تا خدای ناکرده خوانندگان و یا احیاناً کسانی که علیرغم مضر بودن استروئیدها تصمیم به مصرف آنها گرفته باشند بیش از پیش از نمونه های قلابی و یا نمونه های تولید شده در کشورهای درپیت دور باشند.
دکادورابولین
نمونه های آمریکایی این دارو از معتبر ترین نمونه های موجود در جهان بوده و به صورت آمپول های روغنی و در دزهای 100 و یا در برخی موارد نیز در دزهای 200 میلی گرم در میلی لیتر تولید و عرضه می شود. این دارو به دلیل اینکه در سطح بسیار مختصری به هورمون زنانه تبدیل می شود بنابراین می توان آن را از کم عارضه ترین استروئیدهای تزریقی دانست. ورزشکارانی که از درد مفاصل رنج می برند با مصرف این دارو احساس رضایت می کنند. مصرف این دارو به دلیل ساختار شیمیایی و به دلیل عملکردی که در بدن آدمی دارد با افزایش مطلوب حجم و قدرت عضلانی همراه می شود. اما با این وجود باید اضافه کرد که مصرف طولانی مدت آن با کاهش ترشح طبیعی تستوسترون بدن همراه می شود.
دسترسی به نمونه های آمریکایی و یا نمونه های تولید شده در دیگر کمپانی های معتبر این دارو امروزه بسیار بسیار مشکل شده است و در عوض نمونه های نا معتبر بازار سیاه دارو را اشباع کرده است.

تستوسترون دپو

این نمونه نیز استری طولانی اثر از تستوسترون است که تاثیر آن نیز پس از مدت زمانی نسبتا طولانی دیده می شود. این دارو برای افزایش قدرت و حجم عضلانی ایده آل بوده و حتی در موارد کمبود تستوسترون موجود در بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه های آمریکایی، مکزیکی و اسپانیای این دارو از معتبر ترین نمونه ها محسوب می شوند. امروزه نمونه های از بیخ قلابی داروهایی که به صورت ویال عرضه می شوند در بازار سیاه دارویی ایران بیداد می کند.

تستوسترون انانتات

نمونه های آمریکایی این دارو به صورت 200 میلی گرم در میلی لیتر عرضه می شود. نمونه هایی از این دارو در دارخانه های ایران نیز یافت می شود. این استر از تستوسترون نیز دارویی متوسط الاثر بوده و برای افزایش خحم و قدرت عضلانی ایده آل می باشد. در موارد کمبود تستوسترون در بدن آدمی نیز از این دارو استفاده شده است. به دلیل اینکه این فرم از تستوسترون در قیاس با تستوسترون سی پیونات و دیگر فرم های تستوسترون احتباس آب و املاح کمتری را سبب می شود می توان گفت که این دارو نسبت به بقیه فرم های تستوسترون محبوب تر بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سوستانون 250

بیشتر، نمونه های مکزیکی این دارو در آمریکا در دسترس بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو نیز در دزهای 20 میلی گرم در میلی لیتر به بازار عرضه می شود. این دارو حاوی استرهای مختلفی از تستوسترون همانند پروپیونات، انانتات، سی پیونات و دیگر استرها و فرم ها می باشد. بسیاری از شبه مربی های ایرانی نمونه های مشکوک و یا از بیخ قلابی این دارو که حاوی چهار استر از تستوسترون است را به فراوانی و با فراغ خاطر و در دزهای بسیار بالا برای ورزشکاران سطوح مختلف تجویز و توصیه می کنند اما زمانی صحبت از تستوسترون انانتات موجود در داروخانه های ایران می شود بنا به دلایلی که خود نیز می دانید بر آشفته می شوند!!!
این دارو برای افزایش حجم و قدرت عضلانی مناسب تشخیص داده شده است اما امروزه نمونه های قلابی این دارو نیز در بازار سیاه دارویی به وفور و به فراوانی به فروش می رسد.

Equipoise

ماده موثر این دارو «بولدنون آن دسیلنات» است. این دارو عموما در دزهای 50 میلی گرم در میلی لیتر عرضه می شود. نمونه های اصلی این دارو را Solvay تهیه و عرضه می کند اما امروزه نمونه های از بیخ قلابی این دارو که در داخل کشور نیز تولید و بسته بندی شده و ماده موثر آن نیز ماده مجهول الهویه ای کاملا متفاوت با بولدنون است در بازار دارویی ایران یافت می شود.
به دلیل اینکه این دارو اصولا دارویی موثر و در عین حال نیز بسیار محبوب است پیدا کردن نمونه های واقعی این دارو حتی در بازار سیاه دارویی آمریکا نیز به آسانی امکان پذیر نیست حال چگونه می توان قبول کرد که این دارو در ایران به قیمت های بسیار پایین یافت شود!!!
این استروئید نیز استروئیدی حیوانی بوده و از عرصه دامپزشکی به دنیای ورزش های قدرتی فراخوانده شده است. این دارو در کشورهای مختلف به نام های مختلف شناخته می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: Ganabol, Equi-Gain, Maxi-Gain, Vebonol, Pace

آنادرول 50

به دلیل اینکه امروزه دیگر نمونه های اصلی دیانابول در آمریکا تولید نمی شود این دارو در بین ورزشکاران آمریکایی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به دلیل اینکه این دارو خواص آندروژنی بسیار بالایی دارد اغلب ورزشکاران رشته های قدرتی اعم از وزنه برداران قدرتی و یا پرورش اندام کاران از این دارو استقبال نکرده و از مصرف آن خودداری می کنند این در حالی است که تجویز آن در ایران برای نوجوانان 14 ساله نیز به کرات دیده شده است!!!
مصرف این دارو با افزایش حجم و قدرت شدیدی همراه است اما به دلیل اینکه عوارض جانبی آن بسیار بالا بوده است مصرف آن نیز توصیه نشده است.

آناوار

آناوار نیز استروئیدی است که نمونه های اصلی آن را کمپانی آمریکایی Searle تهیه و به بازار عرضه می کرده است و تولید آن نیز از سال ها قبل در آمریکا متوقف شده است. این دارو استروئیدی با خواص آندروژنی بسیار پایین بود که بیشتر از افزایش قدرت بدنی به درد افزایش حجم عضلانی می خورد. این دارو به شکل قرص های عموما 2.5 میلی گرمی عرضه می شده است.
نمونه های امروزی این دارو را کمپانی Oxandrin تهیه و عرضه می کند که مورد مصرف پزشکی آن نیز اغلب در مورد بیماران مبتلا به ایدز بوده است. این دارو در آمریکا دارویی گران قیمت بوده و هر عدد قرص آن به قیمت 10 دلار نیز به فروش می رسد. حال خود تصور کنید که نمونه هایی که در ایران به قیمت های بسیار پایین به فروش می رسد تا چه اندازه می تواند اصل و قابل اطمینان باشد.

دیانابول

امروزه تولید این دارو در آمریکا متوقف شده است و در عوض نمونه های تولید شده در دیگر کشورها بازار را اشباع کرده است. این استروئید به شکل قرص ها و دزهای مختلف و متعدد تولید و وارد بازار می شود.

وینسترول

هالوتستین و متیل تستوسترون داروهایی عموما آندروژن بوده برای افزایش قدرت بدنی مورد استفاده قرار می گیرند. این در حالی است که قرص های وینسرول اصولا خواص آندروژنی پایینی داشته و حتی برای مصرف در مورد زنان ورزشکار نیز ایده آل به نظر می رسد.

پریموبولان دپو

برخی از ورزشکاران این دارو را برای افزایش حجم و قدرت عضلانی مفید دانسته و از آن استقبال کرده و برخی دیگر نیز آن را در مورد مردان ورزشکار بی تاثیر و ابتدایی دانسته اند. نمونه های اصلی این دارو نیز در بازار سیاه دارویی به سهولت در دسترس عموم قرار ندارد.

توصیه های مهم

مصرف استروئیدها در ورزش ممنوع بوده و غیر قانونی است. مصرف این دسته از داروها تنها به دستور پزشک و در مواردی که فرد در اثر ابتلا به بیماری خاص نیاز به آنها داشته باشد مجاز است.
اما با این وجود کسانی که علیرغم ممنوع و مضر بودن مصرف این دسته از داروها قصد مصرف آنها را داشته باشند باید به مواردی توجه داشته باشند که در این قسمت از مقاله به گوشه ای از آنها اشاره می کنیم:
· مصرف هر گونه دارو و مخصوصا داروهای ممنوعه در ورزش باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد.
· افراد بالای 40 سال و کسانی که سابقه بزرگی پروستات دارند باید قبل از اقدام به مصرف هر گونه استروئید تحت معاینات پزشکی قرار گرفته و از پزشک خود کسب تکلیف کنند.
· قبل از اقدام به مصرف دارو باید تمامی فاکتورهای خونی مورد بررسی قرار گرفته و از نرمال بودن آنها اطمینان حاصل شود.
· قبل از اقدام به مصرف استروئیدها با مراجعه به پزشک از موجود نبودن پروتئین در ادرار خود اطمینان حاصل کنید.
· قبل از اقدام به مصرف استروئیدها از طبیعی بودن فشار خون خود نیز مطمئن شوید. مصرف استروئیدها در بسیاری از موارد با افزایش فشار خون همراه بوده و در صورتی که شما به طور طبیعی به عارضه فشار خون بالا نیز مبتلا باشید زمینه برای برای پارگی عروق اطراف مغز فراهم کرده و زمینه برای سکته مغزی مهیا می کند.
· قبل از مصرف استروئید از طبیعی بودن اندازه پروستات خود نیز اطمینان حاصل کنید.
· با گرفتن نوار قلبی از سلامت کارکرد قلب خود نیز اطمینان حاصل کنید.
با این اوصاف و با این مقدمه به این نتیجه می رسیم که حتی در صورتی که ورزشکار با اطلاع داشتن از عوارض جانبی استروئیدها تصمیم به مصرف آنها بگیرد نیز باید قبل از اقدام به استفاده از این داروها با انجام معاینات پزشکی همه جوانب کار مورد بررسی کارشناسانه قرار بگیرد این در حالی است که در ایران حتی کسانی که اسم دارو ها را نیز نمی توانند به درستی تلفظ کنند اقدام به تنظیم دوره و یا تجویز دارو و استروئید می کنند.

Creatinine و Bun

کراتینین نیز همانند کراتین ماده ای کریستالی است. این ماده را به نوعی می توان مشتق شده از کراتین دانست. به طور طبیعی کلیه ها این ماده را از خون پالایش کرده و آن را از طریق ادرار دفع می کنند. با وجود اینکه این ماده برای بدن سمی است اما میزان نرمال آن بدون اینکه صدمه ای به بافت حساس کلیه ها وارد کند از طریق ادرار دفع می شود. برای پی بردن به برخی اختلالات موجود در برخی اندام ها و ارگان های حیاتی پزشکان ار سنجش میزان کراتینین موجود در خون بهره می گیرند.
همانگونه که گفته شد کراتینین در نتیجه شکسته شدن کراتین موجود در عضلات به وجود می آید. بنابراین می توان گفت زمانی که عضلات درشت تر بوده و حجم عضلانی فرد نیز بیش از معمول بزرگ تر باشد در نتیجه کراتین زیادتری در عضلات احتباس شده و کراتینین بیشتری نیز در خون خواهد بود. این در حالی است که پرورش اندام کاران علاقه و نیاز بیشتری به خوردن منابع پروتئینی حاوی کراتین همانند گوشت قرمز دارند و همین مسئله نیز باعث شده است تا کراتین و در نتیجه کراتینین موجود در خون آنها نیز بالاتر و بالاتر رود.
اگر شما نیز از حجم عضلانی نامتعارفی همانند آنچه که پرورش اندام کاران دارند برخوردارید و با شدت های بسیار بالا تمرین می کنید باید به این مهم نیز توجه داشته باشید که در معرض خطر افزایش کراتینین موجود در خون قرار دارید.
در صورتی که به قصد سنجش میزان واقعی کراتینین موجود در خون و برای چکاپ های پزشکی مورد معاینه قرار گرفته و تجویز به آزمایش خون می شوید بیسار معقول خواهد بود 10 روز مانده به آزمایش خون از تمرین با وزنه و از مصرف پروتئین زیاد خودداری کنید. با عمل کردن به این توصیه آزمایشات پزشکی کراتینین واقعی موجود در خون شما را ثبت خواهد کرد و دچار خطا نخواهد شد.
به این مهم نیز توجه داشته باشید در صورتی که BUN، اوریک اسید، آلبومین و دیگر نمونه از پروتئین های موجود در بدن در ادرار شما مشاهده شود می توان نتیجه گرفت که کلیه های شما در اثر افزایش میزان کراتینین و در اثر دیگر عوامل خارجی و یا داخلی صدمه دیده و نارسایی کلیوی در کمین شماست.
BUN مخخف Blood Urea Nitrogen است. اوره نیز فرآورده ای است که در نتیجه شکسته شدن پروتئین در بدن ایجاد شده و از طریق ادرار، مدفوع و حتی از طریق تعرق از بدن آدمی دفع می شود.
در صورتی که بوی تند آمونیاک از بدن و از لباس های ورزشکاری به مشام برسد این به معنی است که فرد از مصرف افراطی پروتئین در رژیم روزانه غذایی رنج می برد و باید علاوه بر شستشوی مکرر لباس ها در مورد میزان پروتئین مصرفی خود نیز تجدید نظر کند.
تست BUN نیز یکی دیگر از تست هایی است که برای تعیین سلامت و یا بیماری و نارسایی کلیه ها به کار گرفته می شود. کلیه ها نیتروژن را از خون تصفیه کرده و آن را از طریق ادرار دفع می کنند. بالا بودن BUN در خون به این معنی است که شاید کلیه ها وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند. با این وجود این نکته را نیز نباید از یاد برد که ممکن است میزان BUN موجود در خون کسانی که با وزنه تمرین می کنند و از حجم زیاد پروتئین در رژیم غذایی نیز استفاده می کنند اندکی بیشتر از افراد معمولی باشد که این مسئله اگر چه به خودی خود تا حدودی طبیعی به نطر می رسد اما این مهم را نیز نباید از یاد برد که همین بالا بودن BUN زمینه را برای بروز نارسایی های کلیوی آماده می کند.
BUN در برخی موارد با بیلی روبین اشتباه گرفته می شود. بالا بودن بیلی روبین در خون در اغلب موارد مرتبط با عملکرد نادرست کبد بوده و نشان از یرقان دارد. یرقان با زردی پوست و چشم ها همراه می شود.

آنزیم های کبدی

تحقیقات نشان داده است که مصرف طولانی مدت استروئیدها و مخصوصا استروئیدهای خوراکی که برای کبد نیز سمی هستند با برهم خوردن تعادل آنزیم های کبدی همراه می شوند. SGOT (Serum Glutamic Oxaloacetic Transaminase) و SGPT(Serum Glutamic Pyruvic Transaminase) به عنوان فاکتورهای مهم برای تعیین سلامت و یا نارسایی کبدی مورد استفاده قرار می گیرد.
کسانی که به تمرینات شدید بدنی پرداخته و یا به صورتی حرفه ای ورزش می کنند معمولا با افزایش هر دو آنزیم یاد شده رو در رو می شوند.
Lactic dehydrogenase (LDH) به تجزیه شدن اسید لاکتیک و اسید پیرویک در چرخه تولید انرژی در بدن کمک می کند. این آنزیم نیز ممکن است به مقدار زیاد در خون کسانی که به تمرینات شدید بدنی می پردازند و تغذیه ای ورزشی نیز دارند دیده شود.
معمولا میزان آنزیم های یاد شده در بدن کسانی که از استروئیدها در حد معقولی استفاده می کنند در حدود 2 الی 3 بار بیشتر از حد نرمال خواهد بود و این در حالی است که ورزشکارانی که از دزهای افسار گسیخته و سنگین و همین طور هم از استروئیدهای قلابی استفاده می کنند با افزایش شدید این آنزیم ها در بدن روبر می شوند.
در صورتی که افزایش آنزیم های کبدی در حد معقولی باشد با قطع مصرف دارو در 4 الی 12 هفته اول پس از قطع مصرف دارو به حد نرمال باز می گردد.

کلسترول و تری گلیسرید

در مورد استروئیدها و تاثیرات آنها بر میزان کلسترول موجود در خون به راحتی و به روشنی نمی توان نظر داد. برخی از استروئیدها موجب افزایش میزان کلسترول در خون شده و برخی دیگر نیز موجب کاهش آن می شوند. به نظر می رسد که مصرف تستوسترون موجب کاهش میزان کلسترول در خون اغلب ورزشکاران شده است.
در مورد افزایش کلسترول خون و تاثیرات منفی آن در بدن آدمی در مقاله ای جداگانه به تفصیل صحبت کرده ایم اما در این مختصر فرصتی که داریم به این مهم اشاره ای می کنیم که بالا رفتن کلسترول و چربی مضر خون منجر به رسوب چربی در دیواره رگ ها و منجر به بالا رفتن فشار خون و در نهایت نیز منجر به سکته های مغزی می شود.
این در حالی است که میزان و شدت تمرین نیز بر میزان کلسترول موجود در خون تاثیر می گذارد.

استروئیدها و قوای جنســی

قبل از پرداختن به این مهم اشاره به این مقدمه را ضروری می دانم که اختلالات جنســی که در بسیاری از موارد نیز کمتر مورد توجه قرار داشته و جدی نیز گرفته نمی شود در بسیاری از موارد با بر هم خوردن کانون گرم خانوادگی و با بر هم خوردن زندگی مشترک همراه بوده و ناهنجاری های اجتماعی و بیماری های روحی و روانی بسیار شدیدی را موجب می شود.
مصرف استروئیدها با کاهش شدید تعداد اسپرم همراه بوده و حتی در موارد حاد منجر به متوقف شدن تولید اسپرم و منجر به عقیمی فرد می شود. حجم بیضــه ها در اثر مصرف طولانی مدت استروئید کوچک تر شده و میزان ترشح طبیعی تستوسترون و دیگر هورمون های مرتبط با فعالیت های جنســی نیز در بدن مردان کم می شود.
بر خلاف آنچه که بسیاری از ورزشکاران تصور می کنند حتی در برخی موارد با مصرف پزشکی و درمانی داروهایی همانند کلومیفن سیترات و HCG نیز نمی توان کاهش تعداد اسپرم و یا عدم وجود آن در بدن را درمان کرد.
بسیاری از ورزشکاران رشته های پرورش اندام با طولانی تر کردن دوره های مصرف استروئیدها و با مصرف دزهای سنگین استروئیدها میزان ترشح طبیعی تستوسترون در بدن خود را به صفر می رساندد. به طور طبیعی در صورتی که 3 الی 6 ماه تمام مصرف استروئیدها را کنار بگذارید میزان ترشح طبیعی تستوسترون در بدن به حالت طبیعی باز می گردد. اما احتمال و امکان این مسئله نیز وجود دارد که با به وجود آمدن اختلال در عملکرد هیپوتالاموس و هیپوفیز تولید تستوسترون برای همیشه در بدن آدمی متوقف شود. در صورت بروز این اتفاق فرد باید تحت نظر پزشک قرار گرفته و از مواد و مکمل های افزاینده ترشح تستوسترون طبیعی استفاده کرده و یا از دزهای تزریقی تستوسترون استفاده کند.

نکته:

در صورتی که از استروئیدها استفاده کرده و یا در حال حاضر از این داروها استفاده می کنید در تهیه دارو به جای اینکه به گفته ها و شنیده های کسانی که نیتی جز فروش اجناس خود را ندارند اعتماد کنید از متخصصین امر کمک بگیرید. علاوه بر اینکه از اصلی بودن و از قلابی نبودن داروهای مصرفی خود اطمینان حاصل می کنید به توصیه متخصصان حداقل هر 6 ماه یکبار باید تحت نظر پزشک آزمایشات پزشکی را انجام داده و چکاپ شوید.
اگر چه آزمایش خون امکان تشخیص کامل ضایعات به وجود آمدن در ارگان های حیاتی را برای پزشک فراهم نمی آورد اما وی را در تشخیص زود هنگام و به موقع ضایعات کبدی و کلیوی که در اثر مصرف افراطی استروئیدها در بدن ورزشکاران ایجاد می شود به خوبی یاری می کند.